Βραδιά ερευνητή στην Ελασσόνα

Μια μεγάλη γιορτή για την Επιστήμη και την Έρευνα

H «Βραδιά του Ερευνητή» γιορτάζεται σε 300 και πλέον ευρωπαϊκές πόλεις με μεγάλη συμμετοχή της ερευνητικής/ ακαδημαϊκής κοινότητας.

Μέσα από ποικίλες επιστημονικές δράσεις, πειράματα, δρώμενα και πρωτότυπες εκδηλώσεις, η έρευνα ανοίγει τις πόρτες της τόσο στον χώρο της εκπαίδευσης όσο και κυρίως στο ευρύτερο κοινό! Το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας ως βασικός εταίρος του έργου, έχει αναλάβει τη διοργάνωση της εκδήλωσης με τίτλο «Βραδιά ερευνητή στην Ελασσόνα» για τα σχολεία του Δήμου Ελασσόνας, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Λάρισας

Πενήντα μαθητές/ριες του 1ου ΕΠΑΛ Ελασσόνας των τομέων Γεωπονίας και Υγείας-Πρόνοιας, Ευεξίας παρακολούθησαν τη βραδιά του ερευνητή, την Παρασκευή 25/01/2019, την οποία διοργάνωσε το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας  σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Λάρισας.

Φέτος η βραδιά ερευνητή κινήθηκε  στα πλαίσια της πολιτιστικής κληρονομιάς με έμφαση στα φαρμακευτικά φυτά και παρουσίασε στους μαθητές όλα τα πειράματα που αυτή περιλαμβάνει, δίνοντας την  ευκαιρία στους μαθητές να γνωρίσουν τις ευεργετικές τους ιδιότητες και να έρθουν πιο κοντά στην επιστήμη και στην έρευνα. Επιστημονικός Υπεύθυνος της Βραδιάς Ερευνητή ήταν ο Καθηγητής Δημήτρης Κουρέτας, ενώ τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί : Αναστάσιος Μαχαιράς, Παναγιώτα Γκαρλέμου, Καλλιόπη Μόκια και Μαρία Μπακομιχάλη.